Bachelor of Fine Arts (Film and Television) 3rd year

The Onlookers

Director: Jason Albury

Producer: Michael Whyntie (alumni)

Duration: 10 min

Time has become fragmented and 'time holes' are appearing anywhere at any time, revealing either the past or the future and sending the world as we know it into a chaotic state.

Program D

  • Sat 10 Dec – 5pm
  • Sun 18 Dec – 4pm

Green Grass

Director: Harry Aronsten

Duration: 10 min

Michelle has grown tired of Stephen and decides life will be better with Doug; the man living in their front yard.  

Program E

  • Sat 10 Dec – 7.15pm
  • Fri 16 Dec – 8.30pm

To Love Some Body

Director: Natalia Babenko

Producer: Ryan O'Gorman

Duration: 10 min

Oliver escapes from the cruel reality of the death of his wife by falling down a rabbit hole of delusion as he spends one last day with her body.  

Program E

  • Sat 10 Dec – 7.15 pm
  • Fri 16 Dec – 8.30 pm

Lola

Director: James Carroll

Duration: 13 min

A disgraced starlet vies for musical stardom for her daughter. Once her fantasies become a toxic reality, a mother must decide between fame or family.  

Program A

  • Thurs 8 Dec – 8.30pm
  • Sat 17 Dec – 9.30pm

Ruby Tuesday

Director: Lucy Claire

Producer: CJ Welsh

Duration: 12 min

Two upcoming punk musicians try to sign a record deal with a sociopath.

Program B

  • Fri 9 Dec – 6.30pm
  • Sun 18 Dec – 2.30pm

Sweet Dreaming

Director: Katie Escane

Duration: 13 min

The musical story of Penny, a young shop girl who must make the choice between love and ambition.  

Program G

  • Sat 10 Dec – 9.15pm
  • Thurs 15 Dec – 6.30pm

Love by Numbers

Director: Ashlee Hamilton

Producer: Eve Gill & Ash Cottrell (alumni)

Duration: 13 min

Zoe believes OCD and relationships don’t mix. Joel, her one-night stand, is determined to change her mind when he challenges her to the 'ultimate date'.

Program F

  • Fri 9 Dec – 8.30pm
  • Sat 17 Dec – 7.30 pm

Winner Winner Chicken Dinner

Director: Claudia Rose Holmes

Duration: 12 min

An insecure teenage girl enters a local RSL beauty-pageant. Her quest for validation comes at the cost of her brutally neglected mother.

Program B

  • Fri 9 Dec – 6.30pm
  • Sun 18 Dec – 2.30pm

Nest

Director: Rex Kane-Hart

Producer: Eve Gill

Duration: 12 min

In a final breath, a boy awakens. Alone and afraid, young Martin must navigate through the labyrinth of his uncertain future.

Program F

  • Fri 9 Dec – 8.30pm
  • Sat 17 Dec – 7.30pm

I Kill People

Director: Dean Lusk

Duration: 10 min

Charlie, 17, in and out of juvenile detention, arrives home from his most recent stint inside to find that his only remaining family member – his mother – has abandoned him.

Program G

  • Sat 10 Dec – 9.15pm
  • Thu 15 Dec – 6.30pm

The Last Man

Director: Briana Symonds-Manne

Producer: CJ Welsh

Duration: 13 min

Remi is a seasoned soldier and hardened killer on his latest mission to capture an alien egg with strong telepathic powers.

Program F

  • Fri 9 Dec – 8.30pm
  • Sat 17 Dec – 7.30pm

Man in the Moon

Director: Monique Mulcahy

Producer: Chloe Stannard

Duration: 13 min

When an underappreciated single mother intercepts a strange transmission on her pocket radio, she suspects that it may be linked to her teenage sons mysterious homemade gaming headset.

Program B

  • Fri 9 Dec – 6.30pm
  • Sun 18 Dec – 2.30pm

Apartments

Director: Amelia Mullooly

Producer: Ruby Thomas

Duration: 9 min

Apartments is a story representing the everyday disconnection between us as people and, in this case, neighbours. Everyone has their own problems, and some people have more problems than others.

Program D

  • Sat 10 Dec – 5pm
  • Sun 18 Dec – 4pm

Homecoming

Director: Delaney Murphy

Producer: Karl Walker

Duration: 9 min

What begins as an innocent game of 'would you rather' between two friends slowly reveals the fractures in their relationship.  

Program C

  • Sat 10 Dec – 2.30pm
  • Fri 16 Dec – 6.30pm

The Blue Ducks

Director: Ellen Richardson

Producer: Gabrielle McLeod

Duration: 11 min

Mallory must humiliate the one person who truly knows her, or risk losing face in front of her twisted gang.

Program C

  • Sat 10 Dec – 2.30pm
  • Fri 16 Dec – 6.30pm

The Sound of Love

Director: Alex Richter

Producer: Karl Walker & Hayley Surgenor

Duration: 11 min

Hubert, a shy introverted inventor, creates a device to try and win his neighbour's heart.

Program A

  • Thu 8 Dec – 8.30pm
  • Sat 17 Dec – 9.30pm

Waiting for Penguins

Director: Jordan Sorby

Producer: Chloe Stannard

Duration: 13 min

Reunited after years apart, two lost souls must learn that in order to find true happiness they must first let go of the past.

Program E

  • Sat 10 Dec – 7.15pm
  • Fri 16 Dec – 8.30pm

Ok

Director: Jack Wynne

Duration: 12 min

After his family falls apart, a troubled university student comes to terms with accepting that, sometimes in life, it's ok to not be ok.

Program G

  • Sat 10 Dec – 9.15pm
  • Thu 15 Dec – 6.30pm

Bachelor of Fine Arts (Honours) (Film and Television)

The Shadow Boxer

Director: Phoebe Williams

Producer: Hayley Surgenor

Duration: 12 min

Unable to overcome her sister’s death or compete with her legacy, Lyssa risks sabotaging her own boxing career and personal life.

Program C

  • Sat 10 Dec – 2.30pm
  • Fri 16 Dec – 6.30pm

Master of Film and Television

Mr. Postman

Director: Victor Araneda Jure

Producer: Sonja Milovac

Duration: 17 min

A dark drama about Samuel, a Postman who must escape from his world or be consumed by his mother.

Program A

  • Thu 8 Dec – 8.30pm
  • Sat 17 Dec – 9.30pm

A Birthday Party

Director: W.A.M. Bleakley

Duration: 15 min

A teenager’s loyalty is tested when he witnesses his mates commit a heinous act.

Program F

  • Fri 9 Dec – 8.30pm
  • Sat 17 Dec – 7.30pm

The Duwende

Director: Odin Fernandez

Duration: 11 min

In rural Philippines, a local man searches for his missing daughter while his wife believes she was taken by the mythical duwende.

Program B

  • Fri 9 Dec – 6.30pm
  • Sun 18 Dec – 2.30pm

No Place for No Heroes

Director: Andrew Finlay

Producer: Jesse Hatter (alumni)

Duration: 7 min

A desperate man turned criminal encounters more than he bargained for when he stumbles upon a heist already underway by two violent criminals.  

Program C

  • Sat 10 Dec – 2.30pm
  • Fri 16 Dec – 6.30pm

Tomorrow, and tomorrow, and tomorrow

Director: Sunday Emerson Gullifer

Producer: Alexandra George

Duration: 24 min

A working theatre actor questions her calling when she plays Lady Macduff in an increasingly violent production of Shakespeare’s Macbeth, with an internationally celebrated director.

Program D

  • Sat 10 Dec – 5pm
  • Sun 18 Dec – 4pm

Somersault Pike

Director: Kate Lefoe

Duration: 7 min

Dark fears and high hopes drive a young competitive diver as she faces the 10 metre platform.

Program G

  • Sat 10 Dec – 9.15pm
  • Thu 15 Dec – 6.30pm

Lights

Director: Emma Mackenzie

Producer: Zac Black & Varun Swaminathan

Duration: 14 min

Ari's guilt over her sister's death amplifies her struggle with her Virtual Reality addiction.

Program B

  • Fri 9 Dec – 6.30pm
  • Sun 18 Dec – 2.30pm

Devil Wears a Suit

Director: Eli Makowski

Producer: Gabrielle McLeod and Michael Whyntie (alumni)

Duration: 20 min

A high-concept sci-fi/drama about a Jewish boy who must decide whether to ‘cure’ his homosexuality with an injection, or be ostracised from his community.

Program A

  • Thu 8 Dec – 8.30pm
  • Sat 17 Dec – 9.30pm

The Sound of Smoke

Director: Justin McCloud

Producer: Zac Black

Duration: 13 min

When an impending bushfire threatens a small rural estate, a troubled adolescent must rectify his past mistakes in order to liberate himself from unfathomable guilt.

Program D

  • Sat 10 Dec – 5pm
  • Sun 18 Dec – 4pm

Tasty

Director: Meaghan Palmer

Producer: Varun Swaminathan & David Morris (alumni)

Duration: 15 min

A queer teenager finds pride in his newly discovered sexual identity during the midst of a police drug raid in a Melbourne gay nightclub in 1994. Inspired by a true event...

Program E

  • Sat 10 Dec – 7.15pm
  • Fri 16 Dec – 8.30pm

Bloom

Director: Nick Richardson

Producer: Ryan O'Gorman

Duration: 15 min

A primary school teacher develops an intense attraction to a boy in her class.

Program E

  • Sat 10 Dec – 7.15pm
  • Fri 16 Dec – 8.30pm

Innseiling

Director: Stone Zhang

Producer: Jacob Richards (alumni)

Duration: 20 min

Innseiling (Norwegian: "Seaward Approach") is a dreamlike parable that follows a Chinese international student in Australia as he sees the ethnoscape and himself through conscious solitude.

Program G

  • Sat 10 Dec – 9.15pm
  • Thu 15 Dec – 6.30pm

Relent

Director: Matthew Zimmari

Duration: 14 min

Plagued by recurring dreams of being abandoned as a child, Daniel must make a choice; forgive his absentee father or be forever consumed by regret.

Program F

  • Fri 9 Dec – 8.30pm
  • Sat 17 Dec – 7.30pm

Next : Documentary